Керченський державний історико-культурний заповідник було створено 1987 року на базі Керченського історико-археологічного музею.

Офіційною датою відкриття Керченського музею старожитностей, зафіксованою в документах, стало 2 (15) червня 1826 року.

Він був створений як центр з вивчення та охороні пам’яток археології, і колекція музею почала формуватися насамперед за рахунок археологічних досліджень. Спочатку Керченський музей був відділенням Одеського музею старожитностей, але за розпорядженням М. С. Воронцова став самостійною установою.

З 1833 року музей перебував у підпорядкуванні імператорської Археологічної комісії, і на якийсь час його основним завданням став пошук унікальних експонатів для поповнення колекцій Ермітажу. Із установленням у Криму радянської влади музей був переданий у ведення Наросвіті, і з цього моменту основним напрямком його діяльності стає культосвітня робота.

Діяльність Керченського історико-археологічного музею в галузі вивчення, охорони й експонування рухомих і нерухомих пам’яток історії та культури послужила основою для створення на його базі історико-культурного заповідника. Наразі фонди заповідника нараховують понад 160 тисяч одиниць зберігання.

Серед них найзначніша частина – археологічні фонди, понад 90 тисяч одиниць зберігання, у складі яких – лапідарна колекція, одна з найбільших у Європі. Широко відомі колекції боспорських писаних пелік, теракот, світильників. Зараз у структурі заповідника діють 10 науково-дослідних відділів, фахівці яких досліджують і популяризують проблеми історії античності та середньовіччя, нового й новітнього часу. Туристів приймають 7 екскурсійних об’єктів, серед яких – пам’ятки археології, історії та культури.

Найбільш відвідуваним музейним об’єктом заповідника в останні десятиліття є Музей історії оборони Аджимушкайських каменоломень, відкритий 1967 року для вшанування пам’яті бійців і командирів Кримського фронту, які боролися в каменоломнях у травні–жовтні 1942 року. Експозицію музею розміщено у підземних виробітках, де, за спогадами учасників і результатами військово-пошукових експедицій, частково відтворено обстановку 1942 року.

Адреса:
98300, Автономна Республіка Крим, м. Керч, вул. Свердлова, 7

Телефони:
(06561) 2-04-75
www.kerch-museum.com

Як працює:
щодня з 9.30-17.00, вихідний – понеділок