Кам'янець-Подільський державний історичний музей-заповідник є одним з найстарших музеїв України, заснований у 1890 р. членами Подільського історико-статистичного комітету. Його експозиції висвітлюють сторінки історії Поділля від найдавніших часів до сучасності.

Мальовнича природа Подільського краю, трагічна і водночас героїчно історія, надбання прадавньої культури, безумовно, приваблюють тисячі туристів на цю благодатну землю. Нині музей розміщується у шести об'єктах, які є унікальними пам'ятками архітектури. У фортеці відкрито експозиції, які відтворюють сторінки її Історії. У західному бастіоні реконструйовано оборону замку 1672 р. під час турецької навали. У східному бастіоні розміщено експозицію, присвячену історії легкої метальної зброї на Поділлі, де відвідувач може вистрілити з арболета та відчути себе середньовічним воїном.

У стінах фортеці втілюється новий проект «Нічна екскурсія в Старій фортеці». За основу театралізованого нічного дійство взято історичні події та персонажі ХVІ – ХVІІ ст. Відвідувачі мають можливість дістати воду із замкової криниці, позмагатися за приз у стрільбі з луко то арбалета, послухати Історичні думи у виконанні бандуристів, потанцювати запальні подільські танці. Наприкінці дійство всіх чекає українське частування.

Ратуша – пам'ятка архітектури ХІV – ХVІІІ ст., колишній польський магістрат. Тут розміщується комплекс експозицій, де висвітлюється історія впровадження магдебурзького право та самоврядування в місті, розвиток грошового обігу на Поділлі та діяльність середньовічного суду в Кам'янці. В залі Ратуші проводяться засідання, прес-конференції, семінари.
Картинна галерея розташована в пам'ятці архітектури кінця XVIII ст. В експозиції представлені унікальні твори живопису, графіки, скульптури західноєвропейського, російського та українського мистецтва ХVІІ – ХХ ст., о також колекція іконопису та скульптур на релігійну тематику. В залах галереї часто проходять тематичні виставки, презентації, урочисті події, організовані установами то приватними особами.

Експозиція старожитностей Поділля розташовано у пам'ятці архітектури ХV – ХVІІІ ст. У залах музею представлено одну тисячу експонатів. Тут відвідувачі зможуть ознайомитися з історією прадавніх племен, що населяли Поділля, з їх побутом, військовою справою, о також поринути в атмосферу вірувань населення Середнього Подністров'я з найдавніших часів до хрещення слов'ян.
Об'єкти музею стали місцем проведення загальноміських заходів і міжнародних фестивалів. Нині музей перебуває на етапі інтеграції всіх складових музейного процесу. Також дуже продуктивною буде подорож до заповідника на вихідні.

Адреса:
32301, Хмельницька обл. м. Кам'янець-Подільський, вул.Іоано-Предтеченська, 2

Телефони:
(03849) 2-37-84; (038 49) 2-38-69
www.muzeum.in.ua

Як працює:
в зимовий час
з 9:00 до 17:00, понеділок до 16:00. Вихідний день -1 січня
в літній час
з 10.00-18.00, понеділок до 17.00