Музей у Лівадійському палаці порівняно молодий. 1 листопада 1993 року було підписано наказ міністерства культури Республіки Крим «Про реорганізацію Лівадійського історико-художнього комплексу в Лівадійський палац-музей». Перша експозиція у Лівадійському палаці-музеї була відкрита 16 липня 1994 року.
Історія Лівадії, Лівадійського палацу багата на яскраві історичні події. За свою історію Лівадійський палац пройшов шлях від резиденції останнього російського царя Миколи II та його родини, першого у світі селянського санаторію, відкритого 1925 року, і місця проведення засідань Кримської (Ялтинської) конференції в лютому 1945 року, – до музею з розвинутою фондово-музейною базою і широкою дослідницькою діяльністю наукових співробітників.
На сьогодні експозиції нашого музею присвячені історії Лівадії, історії перебування представників династії Романових у Лівадії, Кримської (Ялтинської) конференції, що проходила у Лівадійському палаці з 4 по 11 лютого 1945 року. У Лівадійському палаці також постійно проходять виставки відомих художників.
Науковою та експозиційною діяльністю в музеї займаються п’ять відділів, які проводять роботу по таких напрямках: історія Лівадії, Романови у Лівадії, Кримська (Ялтинська) конференція 1945 року, історія ООН і зовнішньої політики України, мистецтвознавство.
Науково-експозиційний напрямок «Кримська конференція 1945 року» – один з основних у діяльності Лівадійського палацу-музею. Безпосередню роботу по ньому проводить науково-експозиційний відділ «Кримська конференція» у складі двох співробітників. На першому поверсі палацу знаходяться 5 залів, де розгорнута експозиція «Кримська конференція 1945 року», яка створена з фотографій учасників, подій, пов’язаних з конференцією, публікацій її рішень у пресі того часу, книг, присвячених її історії, речових експонатів.
На основі матеріалів, переданих, відповідно, Бібліотекою Рузвельта та, з ініціативи леді Соумз, Фондом Черчілля, у палаці відкриті та функціонують для відвідувачів з 2001 року – Меморіальний кабінет-бібліотека Ф. Рузвельта, з 2004 року – Меморіальний кабінет-бібліотека У. Черчілля.
Експозиція користується незмінним інтересом відвідувачів Лівадійського палацу-музею. У 2004 році її відвідали 403 тисячі чоловік, з них 132 тисячі – іноземні громадяни. Було проведено 6 635 екскурсій.
Наукова праця по даному напрямку здійснюється через дослідження тем «Історія Кримської конференції 1945 року», «Зовнішня політика і дипломатія «великих держав» у роки другої світової війни», «Ялтинська система міжнародних відносин: проблеми формування та еволюції». На основі проведених досліджень було опубліковано понад 80 друкованих праць, у тому числі 4 монографії.
У палаці систематично проводяться наукові конференції та семінари, пов’язані з історією Ялтинської конференції 1945 року.
У рамках підготовки до 60-річчя Кримської конференції в палаці було відкрито дві нові експозиції – «Дипломатія Великої Перемоги» та «Кримська конференція 1945 року та утворення ООН»; влаштовано виставку картин «Війна очами художників», проведено міжнародну наукову конференцію «Ялта. 1945—2005: від біполярного світу до геополітики майбутнього».
Діяльність наукових співробітників музею відбувається за такими основними напрямками: науково-дослідна робота з історії Лівадії, Кримської конференції, видання статей і монографій з даних тем, участь у наукових конференціях, консультативно-методична діяльність, науково-фондова робота – активне і регулярне поповнення фондів та експозицій музею, а також діяльність, спрямована на поліпшення та зміну експозицій музею.
Говорячи про наукову діяльність музею, не можна не згадати про організацію в Лівадійському палаці цілого ряду наукових семінарів, читань, конференцій, присвячених історії, політології, краєзнавству, мистецтвознавству.
У Лівадійському палаці-музеї проводиться активна ексурсійно-масова робота, спрямована на популяризацію історії рідного краю. Сьогодні Лівадійський палац-музей – один з найбільш популярних серед туристів історичних пам’ятників Південного Берега Криму, що є наслідком широкої ексурсійно-масової діяльності співробітників музею.
У найближчих планах музею – відкриття цілого ряду нових експозицій, зокрема – експозиції, присвяченої історії Організації Об’єднаних Націй і ролі України на міжнародній арені.
Адреса:
98655, Автономна Республіка Крим, Ялтинський р-н, смт. Лівадія
Телефони:
(0654) 31-55-79
Як працює:
з 10.00 до 18.00. Вихідний день - середа.